Interpretacja wyników badania TSH

TSH jest często zlecanym badaniem w gabinecie lekarzy różnych specjalizacji. Czym jednak jest TSH?
Jest to innymi słowy tyreotropina- hormon produkowany przez przysadkę. Wpływa on na pracę tarczycy, a pośrednio (poprzez hormony tarczycy) również na metabolizm. Według umowy przedstawione przez NFZ – badanie to raz w roku jest bezpłatnie wykonywane przy posiadaniu zlecenia na ten typ analizy krwi.

Mam wysoki poziom TSH, o czym to może znaczyć? Podwyższone TSH w znacznej liczbie przypadków dotyczy niedoczynności tarczycy (wtedy towarzyszy mu obniżone stężenie hormonów tarczycy- tj. tyroksyny i trijodotyroniny). Rozpoznaniu zazwyczaj towarzyszą też objawy kliniczne takie jak nadmierna masa ciała, obniżony nastrój i zmęczenie. Możliwe jest jednak posiadanie podwyższonego stężenia TSH (lub w normie) w przypadku wtórnej nadczynności tarczycy. W takiej sytuacji objawy jednak spowodowane są nadmierną produkcją hormonów tarczycy, a sama tarczyca nie jest objęta żadnym procesem chorobowym.

Choroby tarczycy to bardzo częste schorzenia spotykane najczęściej u kobiet. Warto raz w roku skorzystać z możliwości wykonania badania, by być pewnym, że nasza tarczyca działa poprawnie (norma dla TSH wynosi 0,4- 4,0 mIU/ l).

szpital

Więcej: https://portaldlazdrowia.pl/tsh-wyniki-badania-norma/