Fotel ergonomiczny

Urządzając biuro, a także tylko wymieniając meble na nowe musimy brać pod uwagę wszystkie obostrzenia prawne. Dotyczą one również mebli biurowych, co do których wymagania są dość szczegółowo określone. Twórcy przepisów podpierali się tutaj hasłem foteli ergonomicznych i w ogóle pojęciem ergonomii. Ergonomia zajmuje się obciążeniem organizmu pracą, więc zachodzi pytanie co to znaczy fotel ergonomiczny?

Najprościej ujmując fotel ergonomiczny to taki fotel, który w jak najmniejszym stopniu oddziałuje na organizm człowieka, nie obciążając go zanadto, nie pozwalając na pracę w wymuszonej pozycji. Fotel ergonomiczny musi dopasowywać się do sylwetki, a do tego musi mieć specjalną konstrukcję. To podwyższa cenę, ale od tego nie ma odwrotu. Stanowisko pracy biurowej podlega wymogom prawa pracy i nie ma o czym dyskutować. Podstawowe cechy fotela ergonomicznego:

– siedzisko i oparcie wyprofilowane zgodnie z krzywizną ciała
– regulowana wysokość siedziska i kat pochylenia oparcia
– funkcja obrotu dookoła osi pionowej
– regulowane podłokietniki
– stabilna pięciopodporowa podstawa

To jest pewne minimum, które producenci dobrych foteli ergonomicznych uzupełniają o własne pomysły. W trosce o komfort pracowników oraz o własne interesy.